Aktualności


„NAJWIĘKSZĄ WARTOŚCIĄ W ŻYCIU SĄ DOZNANIA I PRZEŻYCIA, KTÓRYCH NIE MOŻNA ZMIERZYĆ, A KTÓRE POZOSTAJĄ Z NAMI NA ZAWSZE”.


Taka idea przyświecała autorom i wykonawcom widowiska zatytułowanego

„Samo życie…, czyli polskie Wesele”

Prawdziwą ucztą dla ducha było wielokulturowe wesele  w wykonaniu gimnazjalistów. Zostało ono utkane z  osobowości, doświadczeń, opinii, światopoglądów młodzieży i dorosłych.  Zabrzmiało współcześnie i wyraziście jako głos pokolenia 2014.

Właśnie 6 listopada 2014r.  prawie sześćdziesięcioro uczniów wystąpiło w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu. Przygotowaniom do tego spektaklu towarzyszył entuzjazm i radość tworzenia. Młodzież miała okazję zaprezentować swoje różnorodne  pasje artystyczne. Lirycznym scenom z fragmentami wierszy Leśmiana czy Gałczyńskiego towarzyszyły barwne dialogi ze współczesnego wesela oraz obrzędy: rzucanie wiankiem przez pannę młodą, oczepiny, witanie chlebem i solą, podziękowanie dla rodziców . Nie zabrakło również krewnych z Ukrainy i przyjaciół oraz przypadkowych gości weselnych z Rosji. Wcieli się w nich uczniowie z klas drugich i trzecich- posługiwali się rodzimymi językami oraz wystąpili w strojach charakterystycznych dla tych  narodów. Gimnazjaliści z klas pierwszych zaprezentowali porywający taniec ludowy „Hopok” oraz układ do melodii „Biełyje rozy”.

Serca publiczności uwiodły uczennice, które przedstawiły interpretację piosenek, m. in. „Czeremszyna”, „Kwiaty weselne” , „Prawy do lewego”.

Uczeń klasy drugiej rozbawił wszystkich utworem „Cała sala śpiewa z nami”.

Całość  uświetnił występ romskich artystów oraz pokaz  fajerwerków.

W finale Młoda Para porwała wszystkich aktorów do walca a publiczność raczyła się  weselnymi kołaczami oraz tortem.


To teatralne widowisko było czymś na kształt modlitwy, transu, było wielkim mistycznym przeżyciem.


Pomysłodawczyni oraz reżyser spektaklu  Halina Zalewska dziękuje  Pani dyrektor Marlenie Adolp  za pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia oraz licznej grupie nauczycieli, w szczególności Patrycji i Michałowi  Klimaszewskim oraz Ewie Wawrzyniak.

E.W.
TURCJA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI…

Dnia 23 maja 2014 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w nietypowej lekcji geografii, która odbyła się podczas spotkania z Leszkiem Szczasnym, filozofem

i podróżnikiem, autorem książki „Świat na wyciągnięcie ręki." Spotkanie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną w Swarzędzu.

Temat wystąpienia W kierunku orientu był okazją do zapoznania się ze współczesną Turcją, jakiej nie obejrzymy jadąc na wakacje z biurem podróży. Prelekcji towarzyszył obszerny i ciekawy pokaz slajdów. Autor dzielił się swoimi wrażeniami z samotnej wyprawy po Turcji - począwszy od Stambułu, Kapadocji, a kończąc na mniej znanych miejscach.


W drugiej części wystąpienia skoncentrował się na człowieku, jego życiu i obyczajach. Była to niezapomniana podróż do fascynującego kraju, który łączy dwie różne kultury - europejską i azjatycką. 

Alicja Skweres


Brama Poznania ICHOT zaprasza…Dnia 29 maja 2014 r. odbyła się ostatnia już w tym roku szkolnym, lekcja muzealna zorganizowana w ramach szkolnego projektu MUZEUM I NIE TYLKO… Tym razem odwiedziliśmy Bramę Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego). Temat lekcji dotyczył postaw społeczeństwa wobec zaboru pruskiego. Lekcję przeprowadzono z wykorzystaniem paneli edukacyjnych znajdujących się na ekspozycji.

Na podstawie zdobytej wiedzy uczniowie przygotowywali i prezentowali wykonane przez siebie plakaty. Po lekcji był czas na zwiedzanie ekspozycji. Brama Poznania, dzięki multimedialnym i interaktywnym technikom prezentacji, pozwoliła uczniom łatwiej zrozumieć historię nie tylko Ostrowa Tumskiego, ale też i początków państwa polskiego. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom uczestnicy mogli zobaczyć jak przed wiekami wyglądał Poznań, a jak Ostrów Tumski, a nawet jak mieszkał książę Mieszko.

Największym zainteresowaniem cieszyła się makieta grodu, pod którą można było wejść i oglądać gród przez specjalne szklane kopuły.

Nasi gimnazjaliści mogli także sprawdzić swoją spostrzegawczość i pamięć rozwiązując quiz przygotowany na podstawie projekcji filmu przedstawiającego historię najważniejszych obiektów Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu.

Na zakończenie była możliwość zrobienia sobie zdjęcia w średniowiecznym stroju na interaktywnej tablicy i przesłania go na swoje konto mailowe.

Wizyta w Bramie Poznania zdecydowanie przekonuje, że historia może być fascynująca


Alicja SkweresKOLEJNA LEKCJA MUZEALNA ZA NAMI..

Dnia 30 kwietnia 2014 r. w ramach szkolnego  projektu „Muzeum i nie tylko…” odbył się kolejny wyjazd do Galerii Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Tym razem lekcja muzealna, dotyczyła Warsztatu artysty. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z technologią malarstwa olejnego, oglądali narzędzia malarskie, przygotowanie powierzchni płótna do malowania oraz  wyposażenie pracowni malarskiej. Mieli też możliwość oglądania przykładów malarstwa wykonanego różnymi technikami.

W trakcie spotkania przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe, podczas których młodzież  samodzielnie wykonywała  prace techniką malarstwa temperowego.

Na szczególną uwagę zasługiwała forma wykonana przez Zofię Szpakowską z kl. Ib. W trakcie wyjazdu został  nagrany krótki film „LEKCJE  MUZEALNE - OKIEM   KAMERY.”  Okazało się, że niektórzy nasi uczniowie mają wyjątkowe predyspozycje aktorskie. Z pewnością należą do nich Maja Koziołkiewicz i Katarzyna Skowrońska z kl. Id.

Następna  lekcja muzealna odbędzie się jeszcze w maju. Tym razem wybierzemy się do Bramy Poznania ICHOT.

Już dziś serdecznie zapraszamy ;) 

Alicja  SkweresObchody 10-tej rocznicy wejścia do Unii Europejskiej

„Jedność Europy była marzeniem nielicznych i nadzieją wielu. Dziś jest dla wszystkich koniecznością”. Takimi słowami prowadzący rozpoczęli uroczystość w Gimnazjum nr 2 z okazji 10 rocznicy wejścia dziesięciu państw do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Przypomnijmy, że były to następujące kraje: Malta, Polska, Łotwa, Estonia, Litwa, Słowacja, Czechy, Cypr, Słowenia i Węgry. W związku z tą rocznicą postanowiliśmy w tym kierunku przygotować projekt klas drugich. W projekcie uczestniczyły klasy 2a i 2d, 2c, 3a, 3b oraz następujący nauczyciele przygotowujący i organizujący uroczystość: p. Ewelina Tyranowska, p. Agnieszka Zawieja, p. Agnieszka Kotecka, p. Piotr Szczepaniak oraz p. Ewa Madanowska i p. Małgorzata Groszewska. W grudniu klasa 2d napisała list
z życzeniami na święta Bożonarodzeniowe i zaprosiła ambasadora Malty Pana Pierra Cliva Agiusa na pokaz obchodów wejścia Polski, Malty i innych 8 krajów do Unii Europejskiej. Uroczystość została zaplanowana na dzień 28 marca. W lutym otrzymaliśmy akceptację ambasadora. Nastąpiły  przygotowania do pokazu. Klasy podzieliły się pracą i przygotowywały materiały: prezentacje, plakaty, flagi  i degustację, aby przygotować 10 stanowisk pokazujących kulturę i zwyczaje wszystkich 10 krajów, które weszły do strefy Unii w 2004 roku. Poza tym klasy wystąpiły w części artystycznej poświęconej przybliżeniu historii powstawania Unii Europejskiej w języku polskim i angielskim. W tej część ambasador zabrał głos i wyraził zadowolenie ze spotkania z młodzieżą i resztą gości. Jednocześnie uświadomił sobie, że wszystkie przedstawione kraje zrobiły ogromny postęp i rozwój oraz stają się jednością. Celem głównym projektu było rozwijanie świadomości europejskiej Ja, Obywatel Europy osiągnę sukces’, poza tym rozwijanie własnej wiedzy o wybranym kraju europejskim oraz realizowanie własnych pomysłów w zakresie wiedzy i zastosowania w praktyce języka angielskiego. Wszystkim uczniom biorącym udział jak i rodzicom i nauczycielom przygotowującym uczniów i organizującym uroczystość serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie, pomoc  i cierpliwość.

Organizatorzy projektuPOWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY

„KOCHAJMY NASZE MAŁE OJCZYZNY”

 Troje uczniów naszego gimnazjum:  Anna Gąsiorek z klasy IIIa, Karolina Idziak i Arkadiusz Tomczak z klasy  IIIb, którzy zwyciężyli najpierw w szkolnym, a później gminnym etapie Powiatowego  konkursu ekologicznego  „Kochajmy nasze małe ojczyzny:” zakwalifikowało  się  do etapu powiatowego, który odbędzie się  14 kwietnia 2014r.  sali sesyjnej Starostwa Powiatowego.

Celem konkursu organizowanego już po raz V przez Wydział Ochrony  Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz Zespół Parków Krajobrazowych  Województwa Wielkopolskiego jest m.in.:

-        realizacja powiatowego programy Promocja Ekologii przez edukację

-        zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska i ochrony przyrody  na terenie powiatu poznańskiego jako „małej ojczyzny”

-        poznanie form przyrody na terenie powiatu

-        integracja uczniów oraz wymiana doświadczeń między szkołami gimnazjalnymi powiatu poznańskiego.

Agnieszka Kotecka


 LEKCJE  MUZEALNE -Ciekawa forma nauki

W ramach szkolnego  projektu MUZEUM I NIE TYLKO odbywają się cykliczne wyjazdy na lekcje muzealne. Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Poznaniu. Organizatorami wyjazdu były panie: Ewa Buzalska-Mikołajewska i Alicja Skweres. W wycieczce uczestniczyli wybrani uczniowie klas I i III, którzy w ten sposób zostali wynagrodzeni za dobre zachowanie oraz  sumienne wypełnianie  obowiązków  szkolnych. Celem wyjazdu było nie tylko obcowanie ze sztuką. Nasi gimnazjaliści poznawali mitologiczne motywy w malarstwie, a zarazem w ciekawy sposób utrwalili sobie treści starożytnych mitów. Już dziś zapraszamy na  kolejną lekcję muzealną.                                  

Alicja Skweres


WARSZTATY JĘZYKOWE „Germanizmy w języku Wielkopolan”


We wtorek 25 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach językowych „Germanizmy w języku Wielkopolan”, organizowanych dla nas przez uczniów zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu pod opieką pani Moniki Będziechy-Tischer. Nasi uczniowie poznali poprzez zabawę wiele słów, które przeniknęły do gwary poznańskiej z języka niemieckiego. Warsztaty bardzo się wszystkim podobały i dziękujemy za zaproszenie!

Opiekun: Maciej Chojnacki


Cztery pory roku w poezji, muzyce i naszym sercu…, czyli prawdziwa uczta dla ducha

27 lutego 2014r. w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu odbyła się impreza wpisana w kalendarz szkolnych wydarzeń artystycznych. To spotkanie było podsumowaniem projektu, w jakim wzięli udział gimnazjaliści. Jego cel to uwrażliwienie na piękno sztuki w szeroko rozumianym znaczeniu oraz podjęcie twórczych działań literackich i plastycznych zainspirowanych tematem „Cztery pory roku w poezji, muzyce i naszym sercu…”

Podczas spotkania młodym artystom przyświecały słowa: Ci, którzy potrafią postępować niekonwencjonalnie są nieskończeni niczym niebo i ziemia, niewyczerpani niczym wielkie rzeki. Gdy nadchodzi ich koniec, zaczynają się znowu jak dni i miesiące. Umierają i rodzą się na nowo, niczym cztery pory roku. Zapewnili oni widzom wiele wrażeń i emocji. Mowę uczuć płynącą z poezji przeplatały piosenki wykonane w języku polskim, włoskim, francuskim i rosyjskim. Przy dźwiękach gorących rytmów para taneczna wykonała pełną ekspresji rumbę oraz latynoską lambadę. Dreszcz emocji i aplauz wywołała choreografia i wykonanie tanga argentyńskiego przez absolwentkę Gimnazjum nr 2. Z kolei muzyczna niespodzianka na saksofonie wprawiła wszystkich w dobry humor. Nie zabrakło też atrakcji dla prawdziwych melomanów- uczeń klasy 1 a przedstawił fortepianową interpretację utworu Piotra Czajkowskiego, a gościnnie wystąpił również kwartet smyczkowy „Archetto” z Poznania. W finale grupa modelek zaprezentowała stroje na cztery pory roku, z ozdobą kolekcji - suknią panny młodej. Fryzury wykreowały gimnazjalistkom uczennice klasy fryzjerskiej ZS nr 1 w Swarzędzu.

Na zakończenie odbyła się promocja wydanej w ramach projektu książki „Raj artystów Gimnazjum nr 2”, stało się to możliwe, dzięki Drukarni Stanisława i Marcina Witeckich. Publikacja zawiera wiersze, teksty epickie oraz prace plastyczne, które napisali uczniowie, inspirując się tematem czterech pór roku. Obecni na sali mogli podzielić się wrażeniami ze spektaklu, racząc się żurkiem, prawdziwym chlebem ze smalcem, ogórkami, a na deser torem „Cztery pory roku”, ufundowanym przez cukiernię Magdalenka.

Pomysłodawczynią, autorką scenariusza, scenografii i reżyserem była Halina Zalewska.

Część słowną opracowała Ewa Wawrzyniak. Aranżacje muzyczne przygotowali Patrycja i Michał Klimaszewscy. Patronat nad imprezą sprawowała dyrektor Marlena Adolp.

Tę prawdziwą „ucztę dla ucha, oka i ducha” zaszczycili swą obecnością wyśmienici goście: burmistrz MiG Swarzędz pani Anna Tomicka, posłanka na sejm RP pani Bożena Szydłowska, radna powiatu poznańskiego pani Barbara Antoniewicz, dyrektorzy szkół miasta i gminy, przedstawiciele władz lokalnych oraz zaproszeni rodzice i sponsorzy.

Ewa Wawrzyniak


Projekty profilaktyczne w Gimnazjum nr2 w Swarzędzu

Pierwsze półrocze roku szkolnego w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu bogate było w treści profilaktyczne. Jednym z większych przedsięwzięć, jakiego podjęła się szkoła był udział w projekcie pilotażowym ,,Bezpieczni i wolni od nałogów”. Miało to związek z tym, że Szkolny Związek Sportowy „WIELKOPOLSKA” w wyniku postępowania konkursowego rozstrzygniętego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej otrzymał grant finansowy na realizację projektu edukacyjnego dla placówek gimnazjalnych z terenu Wielkopolski. To właśnie w Gimnazjum nr 2 przeprowadzony został program warsztatów edukacyjnych z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Warsztaty dla uczniów pokazały, że młodzież nie zawsze w sposób bezpieczny korzysta z dobrodziejstw Internetu. Czas spędzany przed monitorem komputera stanowczo zagraża prawidłowemu rozwojowi młodego człowieka i to pod każdym względem, szczególnie w zakresie treści, gdy brak jest zapory rodzicielskiej.

Picie napojów energetyzujących, eksperymentowanie z używkami to kolejne zagrożenia dla uczniów. Prowadzący warsztaty ani razu nie powiedzieli młodzieży: ,,nie pijcie”, ,,nie bierzcie” czy ,,to zabronione”, ale przekazywali konkretną wiedzę, która skłaniała do myślenia i wyciągania samodzielnych wniosków na korzyść zdrowego stylu życia.

Często nam dorosłym wydaje się, że albo problem uzależnień nas nie dotyczy albo zabiegani, przepracowani nie mamy czasu na treści profilaktyczne. Jednak wiedza jest niezmiernie ważna, aby ustrzec swoje dorastające dziecko przed wieloma niebezpieczeństwami, które bezsprzecznie istnieją we współczesnym świecie. Bo to, co nam się wydaje oczywiste, niekoniecznie jest takie dla naszego dziecka. W związku z tym, oprócz warsztatów dla uczniów, odbyły się po dwa spotkania dla nauczycieli oraz rodziców. Prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko przekonywał ,,Dlaczego warto wychowywać w granicach i normach”, a kolejny prelegent Leszek Roszczenko zwrócił uwagę na używki i inne zagrożenia w wykładzie ,,Kiedy dziecko eksperymentuje - kluczowe informacje o narkotykach, dopalaczach i innych substancjach psychoaktywnych oraz zagrożeniach Sieci”.

To nie koniec działań z zakresu profilaktyki, ponieważ rodzice mieli jeszcze możliwość wzięcia udziału w warsztatach ,,Mądry rodzic – zdrowsze dziecko” – projektu realizowanego przez Stowarzyszenie ,,Nowa Wspólna Droga:”. W Gimnazjum nr 2 powstała grupa Rodziców, która cztery razy spotykała się z terapeutą uzależnień p. Anną Fabiś, aby zdobywać wiedzę, dyskutować, pytać na temat uzależnień, jakie dotykają współczesnego człowieka. Rodzice, którzy uczestniczyli w tych warsztatach potwierdzili potrzebę organizowania ich w szkole. Uczniowie uczestniczą również w już sprawdzonych i wznawianych każdego roku spotkaniach z przedstawicielem swarzędzkiej policji p. Karolem Łuszczkiem, który informuje ich o odpowiedzialności prawnej nieletnich i z cierpliwością odpowiada na pytania, które nurtują młodzież. Przed nami kolejne półrocze nauki szkolnej, któremu towarzyszyć będzie nieodłącznie proces wychowania i działania profilaktyczne, mające na celu zapewnienie młodzieży bezpieczny, zdrowy rozwój i podejmowanie przez nich mądrych wyborów zmierzających do prawdziwie satysfakcjonującego życia.

Bożena Meller pedagog 


Rajd i Otrzęsiny klas 1.

Kolorowo, śmiało, z przebojem, głośno i wesoło uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami  z Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi wyruszyli spod szkoły i dumnie kroczyli ulicami Swarzędza na spotkanie z zabawą i przygodą w ramach Rajdu i Otrzęsin, jak co roku impreza została zorganizowana z myślą o nowo przybyłych uczniach i wpisała się w tradycję naszego Gimnazjum.

10 października 2013 roku uczniowie, dumni pierwszoklasiści przekonali się, że nauka                 w Gimnazjum nr 2 może być i jest przyjemna, że może odbywać się także poza murami szkoły.   To bowiem nadrzędny cel szkolnej imprezy integracyjnej, zabawa, a nade wszystko nauka, nauka poprzez współdziałanie pod presja czasu, współorganizowanie i planowanie strategiczne, udzielanie twórczych odpowiedzi. Odpowiedzi na pytania i zadania, które specjalnie na ten dzień przygotowały panie Ewa Madanowska, Ewelina Tyranowska, Magdalena Wojtkowiak, trasę Rajdu, już uczniowie wiedzą, dzięki komu mają pozdzierane buty, też panie wymyśliły.

Zabawa była SUPER!!! Po ukończeniu trasy Rajdu uczniowie zebrali się w hali UNIA i tam wykazywali się swoją pomysłowością przy dekorowaniu tortów, sprytem i zwinnością przy pokonywaniu kolejnych konkurencji sportowych.

Bezkonkurencyjna, twórcza, pomysłowa i zwycięska okazała się klasa 1a wraz ze swoimi wychowawcami panią Agnieszką Zawieją oraz panem Maciejem Chojnackim. „Rywale” deptali po piętach uczniom z 1a, co dowodzi tego, że wszyscy byli wspaniali.

Wszystkim uczniom klas pierwszych i ich wychowawcom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę, organizatorzy: p. Ewa Madanowska, p. Ewelina Tyranowska, p. Magdalena Wojtkowiak, p. Przemysław Chlebicki, szczególne podziękowania dla uczniów z klasy 3e za pomoc przy organizacji Rajdu.

Magdalena Wojtkowiak 


IX MIĘDZYGIMNAZJALNE WARSZTATY MATEMATYCZNE

Co to jest inflacja, jak obliczyć realną wartość pieniądza, jaką lokatę bankową wybrać aby zyskać?  Odpowiedzi na te i szereg innych pytań mogli uzyskać uczniowie, którzy uczestniczyli w IX Międzygimnazjalnych  Warsztatach  Matematycznych  przygotowanych dla uczniów klas drugich  Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu. Jak co roku , zaproszenie na zajęcia przyjęła również grupa uczniów z Gimnazjum w Zalasewie wraz z opiekunem -  panią Elżbietą Jeschke.

Po krótkim wprowadzeniu uczniowie samodzielnie obliczali wskaźnik inflacji, w oparciu o te dane wybierali  lokaty bankowe gwarantujące największy zysk, obliczali prawdopodobne ceny towarów i usług.

Druga część warsztatów poświęcona była obrotom giełdowym. Uczestnicy poznali pojęcia: hossy, bessy, WIG, WIG-20 . Obliczali indeksy giełdowe – proste i kapitałowe -w oparciu o ceny akcji,

śledzili obroty i kondycję finansową spółek w obrocie giełdowym.

Było to pierwsze spotkanie młodych ludzi z wszechobecną w naszym życiu Ekonomią -  nauką

niewątpliwie trudną, bliską krewną Królowej Matematyki!

Organizator Warsztatów – Bernadeta Bech 


Warsztaty matematyczne - "Jak liczono dawniej, jak liczymy dziś" 

W dniu 13 marca 2013r. w świetlicy Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu odbyły się warsztaty matematyczne przygotowane przez uczniów klasy Ic pod opieką nauczyciela matematyki Małgorzaty Groszewskiej i nauczyciela historii Macieja Chojnackiego.

Spotkanie było historycznym szkicem rozwoju metod i sposobów liczenia od czasów najdawniejszych do chwili obecnej.

W sposób niezwykle prosty pokazano jak doskonaliła się myśl badawcza i dociekliwość ludzka na przestrzeni wieków.

W trakcie spotkania ukazano sposoby rozwiązywania zadań w starożytności, u Egipcjan, Greków, Sumerów, Hindusów, Arabów i Rzymian.

Uczniowie poznali różne zapisy liczb, numeracje, systemy oraz narzędzia do liczenia - abakusy, sorobany, suwaki, liczydła.

Warsztaty przeplatały anegdoty o charakterze historyczno-matematycznym.

Odpowiednio dobrany zestaw zadań i ćwiczeń sprawił, że uczestnicy czynnie brali udział
w procesie pojmowania i przyswajania treści.

Dziękujemy za wspólną zabawę nauczycielom oraz uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu.

Małgorzata Groszewska, Maciej Chojnacki

© 2015 - Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu
   
| sobota, 18. kwietnia 2015 || Designed by: DoktorPC |