Aktualności

Od Juniora do Seniora! Prawdziwa integracja pokoleń!

Festyn „Rodzinna Dwójka”, który odbył się w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu w minioną sobotę 21maja 2016 r. przeszedł już do historii. Celem festynu była integracja rodzin oraz zbiórka funduszy na salę kinową.

Przez 5 godzin młodzież, rodzice, dzieci i dziadkowie bawili się na boiskach i placu szkolnym. Rada Rodziców wespół z Dyrekcją oraz nauczycielami przygotowali moc atrakcji. Dla każdego znalazło się coś dobrego. Nauczyciele serwowali łasuchom smaczne, domowe ciasta przygotowane przez mamy oraz córki.

Amatorzy siłowni mogli sprawdzić się w konkursie przeciągania liny .Miłośnicy sportu podziwiali triki piłkarskie zawodników klubu Lider Swarzędz, pokaz jazdy BMX –em ucznia klasy 3 c, pokaz aerobiku gimnazjalistek, walkę bokserską oraz zmagania zapaśników na macie, które zostały przygotowane przez trenerów swarzędzkich klubów.

Na zielonej trawce ciekawie spędzali czas zainteresowani pokazami Aikido, grą w siatkówkę ręcznikową. Ojcowie i dziadkowie mogli spróbować swych sił lub zachęcić pociechy do udziału w turnieju strzeleckim czy też podszlifować celność w sektorze przeznaczonym dla łuczników.

Przez cały czas trwania festynu wzrok przyciągała długa kolejka, która niczym stonoga wiła się przy stoisku z dobrą książka i płytą, bo wartościowe egzemplarze można było nabyć za jedyne, symboliczne 5 zł. Tamże można było zakupić los loterii fantowej. Każdy z nich wygrywał, a ponadto o godz. 19:00 dwóch spośród szczęśliwych nabywców wylosowało nagrodę specjalną, którym były TABLETY ufundowane przez sponsorów.

Nie zabrakło atrakcji dla dziewczynek, kobietek i kobiet. Na terenie szkoły odbywały się warsztaty z decoupagu, stoisko porad z makijażu oraz stylizacji, konkurs fryzjerski, a w strefie relaksu miały miejsce zajęcia z rzeźbiarstwa.

Najmłodsi na powitanie otrzymywali talon na zabawkę, mogli bez ograniczeń i bezpłatnie korzystać z dmuchanych zjeżdżali oraz zmienić swoje oblicze przez pomalowanie twarzy ręką utalentowanej stylistki.

Nie zabrakło też wrażeń artystycznych. Na festynowej estradzie prezentowali swoje talenty wokalne gimnazjaliści. Wystąpił szkolny kabaret „Milagros”, oraz uczniowie z klas 2d, 3a, 3b, 3 d, przedstawiając scenki w ramach konkursu „Życie szkoły w krzywym zwierciadle”. W ramach imprezy odbył się konkurs literacki „Wiersz o Gimnazjum nr 2 i Swarzędzu”, jego zwycięzca w nagrodę otrzymał tablet. Utwory wyróżnione można przeczytać na stronie internetowej szkoły.

Najwięcej emocji wzbudził KONKURS GŁÓWNY. Rodzinny konkurs – rodzic i gimnazjalista- polegał na wykonaniu zadań sportowych i udziale w turnieju wiedzowym dotyczącym szkoły oraz Swarzędza. Zwycięzcy : Oliwier z mamą w nagrodę polecą na 4- dniową wycieczkę do Barcelony. Gratulujemy!

Wychodząc naprzeciw tym, którzy potrzebują wsparcia oraz chętnym do pomocy, była okazja, by to zrobić dla Hospicjum Palium.

Jeśli ktoś potrzebował konsultacji medycznej mógł skorzystać z pomocy szkolnej pielęgniarki, która czuwała w punkcie mierzenia ciśnienia.

W finale zjednoczył wszystkich gości koncert zespołu NEXT oraz występ klasy 3 e w sztuce „Romeo i Julia na wesoło”

Pani dyrektor Marlena Adolp dziękuje szczególnie przewodniczącej Rady Rodziców p. Agnieszce Narożnej za czuwanie nad całością organizacji imprezy, sponsorom, nauczycielom, młodzieży, rodzicom naszych uczniów i wszystkim uczestnikom imprezy.

Było atrakcji moc i do zobaczenia za rok!!!

zdjęcia w galerii

Ewa Wawrzyniak


16. PKO POZNAŃ MARATON ZA NAMI ...

Po raz kolejny w niedzielny wczesny poranek 11 października 2015 roku 160-osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum nr 2 w Swarzędzu pod opieką nauczycieli pojechała do Poznania, aby aktywnie uczestniczyć w organizacji 16. PKO Poznań Maratonu. W maratonie wzięło udział ponad 6 tysięcy biegaczy, wśród nich także mieszkańcy Swarzędza i okolic. Do zadań wolontariuszy należało przygotowanie i obsługa dwóch z ośmiu punktów odżywiania oraz dwóch punktów tylko z wodą. Na trasie był to punkt piąty, który znajdował się na 25 km nad Jeziorem Maltańskim, punkt z wodą na 27,5 km, punkt szósty na 30 km przy ul. Solnej i punkt z wodą w Parku Sołackim. Na każdym punkcie odżywiania dziewczęta, chłopcy i nauczyciele rozstawili 40 stolików, zapełnili je kubkami z wodą i napojem izotonicznym, bananami, pomarańczami, czekoladą i cukrem. W tym roku po raz pierwszy w Polsce podczas biegu maratońskiego nie była to woda z butelek, ale kranówka, która dostarczył poznański Aquanet. Nowością był też sposób napełniania kubków wodą, służyły do tego specjalne nalewaki. W czasie biegu maratończyków pilnowaliśmy, aby niczego nie zabrakło na stolikach, a po ich przebiegnięciu sprawnie posprzątaliśmy wszystkie kubki, zapakowaliśmy stoliki i pozostałe napoje do ciężarówki. Gimnazjaliści, jak i ich opiekunowie: M. Adolp, P. Grzmil, M. Krzystanek, E, Madanowska, E. Nowotarska, A. Pytlewska, M. Wierzbicka, M. Wojtkowiak, P. Biedziak, M. Chojnacki, K. Frąckowiak, M. Wyszkowski, M. Krzystanek,W. Kmieciak i M. Madanowski po raz kolejny świetnie wywiązali się ze swoich zadań - nie tylko dbali o to, by maratończycy mieli czego się napić i czym pożywić, ale również gorąco dopingowali i wspierali biegaczy. Z uśmiechami na twarzach, zmęczeni, ale zadowoleni około godz. 14.30 wróciliśmy do Swarzędza. Dziękujemy panu Burmistrzowi za możliwość bezpłatnego przejazdu komunikacją swarzędzką oraz firmie przewozowej MADbus. Następna taka impreza to 9. Półmaraton Poznań, w którym na pewno weźmiemy udział.

Maria Krzystanek„Pamięć o Nich trzeba nieść w przyszłość”

Przez ostatnie dwa stulecia słowo „Syberia” miało dla Polaków szczególny wydźwięk. W narodowej świadomości kojarzyło się zawsze z poniewierką, cierpieniem, ludzką tragedią. Przez długie lata nie poruszano tej tematyki w szkołach. Nie mówiono młodym
o „Golgocie syberyjskiej”. Nadszedł jednak czas, w którym tamte dni znalazły miejsce
w świadomości uczniów.

Dziś możemy publicznie przywoływać zbiorową pamięć o bolesnych wydarzeniach sprzed lat i chcemy to robić. Z tą myślą rozpoczęliśmy w roku szkolnym 2014/2015 współpracę z poznańskim oddziałem Związku Sybiraków.

We wrześniu 2014 r. zostaliśmy poproszeni o przygotowanie programu artystycznego na Dzień Sybiraka. 17 września wzięliśmy udział w uroczystościach i w kościele
św. Wojciecha w Poznaniu przedstawiliśmy montaż poetycko-muzyczny poświęcony pamięci Sybiraków. Nasz występ, którego scenariusz oparliśmy na autentycznych tekstach syberyjskich zesłańców, obudził w słuchaczach głębokie wzruszenie. Dziękowano nam
ze łzami w oczach i  proszono o powtórzenie występu. Zaproszenie do udziału w obchodach ku czci Orląt Lwowskich i Przemyskich wystosował Konwent Lechia Korporacja Studentów Uczelni Poznańskich. Zagraliśmy 12 grudnia w Pałacu Działyńskich w Poznaniu i znów przyjęto nas bardzo ciepło, dziękując za pamięć i wywołane emocje. W międzyczasie zaprezentowaliśmy spektakl  uczniom i nauczycielom naszego gimnazjum, rozbudzając uczucia patriotyczne i przyczyniając się do wzrostu świadomości historycznej szkolnej społeczności.

W styczniu 2015 r. wystąpiliśmy z naszym programem w kościele p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Swarzędzu na zaproszenie proboszcza tej parafii i zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci. Po oficjalnym występie do późnego wieczora rozmawialiśmy przy herbacie ze wzruszonymi Sybiraczkami.

10 lutego zaproszono nas z programem na obchody 75. rocznicy  pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Wystąpiliśmy w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim
w Poznaniu. Jak każdy występ, tak i ten był dla nas ogromnym przeżyciem. Dumni, przyjmowaliśmy od zesłańców i ich rodzin podziękowania za przypominanie historii prostych ludzi skazanych na „ziemię przeklętą”.

W kwietniu wrocławski oddział Związku Sybiraków zaprosił nas do udziału
w ogólnopolskich obchodach upamiętniających ofiary Golgoty Wschodu.  16 kwietnia
we Wrocławiu zaprezentowaliśmy nasz  program poetycko-muzyczny Sybirakom z całej Polski. Ten występ na długo pozostanie w naszej pamięci. Staliśmy w kręgu płaczących starszych ludzi, wdzięcznych nam za pamięć tamtych dni.  W podziękowaniu organizatorzy ofiarowali nam zwiedzanie Panoramy Racławickiej.

Wielokrotnie zastanawialiśmy się, w czym tkwi fenomen naszego programu i jak to się dzieje, że chce go oglądać nie tylko nowa publiczność, ale także ci którzy widzą go kolejny raz. Na pewno siłą spektaklu są dobre teksty poetyckie i piosenki. Zawsze
po występie proszono nas o scenariusz. Ale chyba jeszcze ważniejsza jest nasza interpretacja tekstów, to, że naprawdę je czuliśmy i przeżywaliśmy wciąż na nowo w każdym występie. Szczerością emocji ujmowaliśmy za serce słuchaczy.

To przedsięwzięcie było dla nas istotne jeszcze z jednego powodu –   zbliżyło nas
do siebie, sprawiło, że staliśmy się sobie bliscy, związani ważną sprawą. Wszyscy czuliśmy, że mamy do wykonania szczególne zadanie – opowiadać historię z pozoru zwykłych ludzi,
a zarazem niezwykłych bezimiennych bohaterów. Dzięki ich odwadze, determinacji, poświęceniu nasza ojczyzna zdołała przetrzymać okrutny czas niewoli. Ich mogiły rozsiane po całym świecie są wymownym znakiem miłości do Polski.

Jesteśmy głęboko wdzięczni Związkowi Sybiraków, że nasze gimnazjum mogło włączyć się w obchody uroczystości poświęconych pamięci Sybiraków  i wspólnie oddawać hołd tym, którzy doświadczyli piekła zesłania. Jesteśmy Polakami, a to nasza historia. Musimy wiedzieć, musimy mówić, musimy pamiętać - ku przestrodze i pojednaniu żyjących


Justyna Laskowska

Halina Zalewska

Patrycja Borowska - Klimaszewska


13 maja 2015 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu zaprosił młodzież gimnazjalną na spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską, które odbyło się w gościnnych murach Gimnazjum w Zalasewie.


Uczniowie klasy drugiej ,,d” wraz z wychowawcą Agnieszką Kotecką  i pedagogiem szkolnym Bożeną Meller wysłuchali mądrych, skłaniających do refleksji słów prelegentki.

Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży, jak ważna jest znajomość prawa, gdzie istnieją granice między ,,głupim żartem” a wykroczeniem i przestępstwem.

Pani sędzia przedstawiała konsekwencje łamania prawa i uwrażliwiała na krzywdę drugiego człowieka. Wśród przedstawianych problemów znalazły się między innymi: przemoc rówieśnicza w tym cyberprzemoc, demoralizacja, brak poszanowania mienia, podrabianie dokumentów, zbyt wczesna inicjacja seksualna.

Pani A. M. Wesołowska przybliżyła nam zawody prawnicze, przedstawiła jak wygląda droga kształcenia, aby móc zostać sędzią, a Wiktoria uczennica naszej szkoły, miała możliwość przymierzyć togę sędziowską.

Na koniec mieliśmy możliwość uwiecznienia tego spotkania na wspólnej fotografii, i otrzymać autograf.

Następnego dnia uczestnicy spotkania zgłosili chęć zorganizowania w naszym gimnazjum ,,kącika prawnego”, do czego zachęcała p. Wesołowska. Cieszy fakt, że to sami uczniowie wpadli na ten pomysł i zainicjowali działania profilaktyczne w swojej szkole. C.d. informacji na temat ,,kącika prawnego” w naszym gimnazjum zostanie podany w późniejszym terminie.

Bożena Meller
Życie z podszeptem duszy- z Wileńszczyzny

i Wielkopolski do Warszawy”

 

program artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu w ramach nowatorskiej metody Poznawanie-Przekształcanie- Zaangażowanie- Przeżywanie

 

27 kwiernia 2015r. na zaproszenie dyrekcji szkoły Maleny Adolp oraz Agaty Szymańskiej do gimnazjum przybyła Antonina Czebatul- Leżeńska, emerytowana dziennikarka, od 25 lat jest pracownikiem Sejmu RP w Warszawie. Od kilku lat z wielką pasją oprowadza wycieczki przyjeżdżające z naszej szkoły na Wiejską.

Ta znajomość została zainicjowana przez panią poseł Bożenę Szydłowską, która również była obecna na spotkaniu. Dzięki niej gimnazjaliści mogli zobaczyć wielokrotnie gmach Sejmu, bo pomaga zawsze chętnie w uzyskaniu wejściówek i towarzyszy podczas zwiedzania.

Spotkanie z panią Tolą, bo tak zwracają się do niej znajomi, przebiegło w podniosłej atmosferze. Uczniowie w formie wspomnieniowej brata i wuja przedstawili koleje życia pani Antoniny, która urodziła się na Wileńszczyźnie. Potem czasie II wojny trafiła z rodzicami na roboty do Niemiec, a następnie zamieszkała

w Nowym Tomyślu. Ponadto uczennice z klasy2a i 2b oraz 1a przedstawiły interpretacje wybranych wierszy Pani Antoniny Leżeńskiej opublikowanych w tomie jej poezji pt. Wierszoterapia”. Śpiew przygotowany przez panią Paulinę Grzmil i taneczne improwizacje zbudowały efektowną ekspresję tego kameralnego spotkania.

W finale młodzież wręczyła kwiaty pani Antoninie, która w tym roku świętuje swoje 80 urodziny.

Na zakończenie nasz gość podzielił się z swoimi refleksjami na temat swojej pracy oraz niezwykłych zdarzeń z życia rodziny.

Pani Tola swą erudycją i elokwencją wywarła duże wrażenie na słuchaczach, co pokreślił obecny na spotkaniu wiceburmistrz MiG Swarzędz Tomasz Zwoliński.

Dziękujemy pani poseł Bożenie Szydłowskiej, dyrektor Marlenie Adolp, wicedyrektor Agacie Szymańskiej za zorganizowanie tego spotkania w otoczeniu cieplej scenografii wykonanej przez Małgorzatę Groszewską i Helenę Szulc - Szymańską

Ewa Wawrzyniak ( autorka scenariusza)
Erasmus+ w Dwójce

Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu od kilku lat dzięki wytężonej pracy nauczycieli uczestniczy w realizacji projektów edukacyjnych związanych z doskonaleniem umiejętności zawodowych i językowych zarówno przez uczniów jak i nauczycieli. W lutym br. Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursu wniosków na dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej projektów związanych z poszerzeniem działań edukacyjnych szkół. Nasza szkoła składała wniosek w akcji 1 ,,Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia języka angielskiego i nauk ścisłych ’’. Program Erasmus+ wszedł w życie 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowe programy:  „Uczenie się przez całe życie” (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu” oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus). Realizacja programu zaplanowana jest na siedem lat, czyli do roku 2020.

W praktyce Erasmus+ umożliwia zagraniczną mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcia studiów lub pracy, odbycia szkoleń lub zaangażowania się w wolontariat) uczniów, studentów, kadry edukacyjnej i pracowników młodzieżowych oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy uniwersytetami, szkołami średnimi i gimnazjami, przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit  na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.

Do konkursu zgłoszono 559 projektów szkół i instytucji z całej Polski. Tylko 242 projekty otrzymały dofinansowanie, wśród nich jako jeden z nielicznych w naszym i okolicznych powiatach, wniosek nauczycielek ( p. Beaty Toboły i Magdaleny Wierzbickiej ) z Gimnazjum nr 2 w Swarzędzu , który będzie realizowany w ciągu bieżącego roku.

W programie Erasmus+ AK I doskonalić swoje umiejętności i kompetencje zawodowe, będzie 9 nauczycieli naszej szkoły, w  wyspecjalizowanych ośrodkach w Hiszpanii, Słowenii, Czechach i Wielkiej Brytanii. W czasie szkoleń metodycznych nauczyciele mają możliwość poznawania nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania.

Realizacja tego projektu na pewno przyczyni się do dalszego podnoszenia jakości kształcenia w naszej szkole i do jeszcze lepszego dostosowania się do potrzeb naszych uczniów.

M. Wierzbicka


„NAJWIĘKSZĄ WARTOŚCIĄ W ŻYCIU SĄ DOZNANIA I PRZEŻYCIA, KTÓRYCH NIE MOŻNA ZMIERZYĆ, A KTÓRE POZOSTAJĄ Z NAMI NA ZAWSZE”.


Taka idea przyświecała autorom i wykonawcom widowiska zatytułowanego

„Samo życie…, czyli polskie Wesele”

Prawdziwą ucztą dla ducha było wielokulturowe wesele  w wykonaniu gimnazjalistów. Zostało ono utkane z  osobowości, doświadczeń, opinii, światopoglądów młodzieży i dorosłych.  Zabrzmiało współcześnie i wyraziście jako głos pokolenia 2014.

Właśnie 6 listopada 2014r.  prawie sześćdziesięcioro uczniów wystąpiło w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu. Przygotowaniom do tego spektaklu towarzyszył entuzjazm i radość tworzenia. Młodzież miała okazję zaprezentować swoje różnorodne  pasje artystyczne. Lirycznym scenom z fragmentami wierszy Leśmiana czy Gałczyńskiego towarzyszyły barwne dialogi ze współczesnego wesela oraz obrzędy: rzucanie wiankiem przez pannę młodą, oczepiny, witanie chlebem i solą, podziękowanie dla rodziców . Nie zabrakło również krewnych z Ukrainy i przyjaciół oraz przypadkowych gości weselnych z Rosji. Wcieli się w nich uczniowie z klas drugich i trzecich- posługiwali się rodzimymi językami oraz wystąpili w strojach charakterystycznych dla tych  narodów. Gimnazjaliści z klas pierwszych zaprezentowali porywający taniec ludowy „Hopok” oraz układ do melodii „Biełyje rozy”.

Serca publiczności uwiodły uczennice, które przedstawiły interpretację piosenek, m. in. „Czeremszyna”, „Kwiaty weselne” , „Prawy do lewego”.

Uczeń klasy drugiej rozbawił wszystkich utworem „Cała sala śpiewa z nami”.

Całość  uświetnił występ romskich artystów oraz pokaz  fajerwerków.

W finale Młoda Para porwała wszystkich aktorów do walca a publiczność raczyła się  weselnymi kołaczami oraz tortem.


To teatralne widowisko było czymś na kształt modlitwy, transu, było wielkim mistycznym przeżyciem.


Pomysłodawczyni oraz reżyser spektaklu  Halina Zalewska dziękuje  Pani dyrektor Marlenie Adolp  za pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia oraz licznej grupie nauczycieli, w szczególności Patrycji i Michałowi  Klimaszewskim oraz Ewie Wawrzyniak.

E.W.
TURCJA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI…

Dnia 23 maja 2014 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w nietypowej lekcji geografii, która odbyła się podczas spotkania z Leszkiem Szczasnym, filozofem

i podróżnikiem, autorem książki „Świat na wyciągnięcie ręki." Spotkanie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną w Swarzędzu.

Temat wystąpienia W kierunku orientu był okazją do zapoznania się ze współczesną Turcją, jakiej nie obejrzymy jadąc na wakacje z biurem podróży. Prelekcji towarzyszył obszerny i ciekawy pokaz slajdów. Autor dzielił się swoimi wrażeniami z samotnej wyprawy po Turcji - począwszy od Stambułu, Kapadocji, a kończąc na mniej znanych miejscach.


W drugiej części wystąpienia skoncentrował się na człowieku, jego życiu i obyczajach. Była to niezapomniana podróż do fascynującego kraju, który łączy dwie różne kultury - europejską i azjatycką. 

Alicja Skweres


Brama Poznania ICHOT zaprasza…Dnia 29 maja 2014 r. odbyła się ostatnia już w tym roku szkolnym, lekcja muzealna zorganizowana w ramach szkolnego projektu MUZEUM I NIE TYLKO… Tym razem odwiedziliśmy Bramę Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego). Temat lekcji dotyczył postaw społeczeństwa wobec zaboru pruskiego. Lekcję przeprowadzono z wykorzystaniem paneli edukacyjnych znajdujących się na ekspozycji.

Na podstawie zdobytej wiedzy uczniowie przygotowywali i prezentowali wykonane przez siebie plakaty. Po lekcji był czas na zwiedzanie ekspozycji. Brama Poznania, dzięki multimedialnym i interaktywnym technikom prezentacji, pozwoliła uczniom łatwiej zrozumieć historię nie tylko Ostrowa Tumskiego, ale też i początków państwa polskiego. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom uczestnicy mogli zobaczyć jak przed wiekami wyglądał Poznań, a jak Ostrów Tumski, a nawet jak mieszkał książę Mieszko.

Największym zainteresowaniem cieszyła się makieta grodu, pod którą można było wejść i oglądać gród przez specjalne szklane kopuły.

Nasi gimnazjaliści mogli także sprawdzić swoją spostrzegawczość i pamięć rozwiązując quiz przygotowany na podstawie projekcji filmu przedstawiającego historię najważniejszych obiektów Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu.

Na zakończenie była możliwość zrobienia sobie zdjęcia w średniowiecznym stroju na interaktywnej tablicy i przesłania go na swoje konto mailowe.

Wizyta w Bramie Poznania zdecydowanie przekonuje, że historia może być fascynująca


Alicja SkweresKOLEJNA LEKCJA MUZEALNA ZA NAMI..

Dnia 30 kwietnia 2014 r. w ramach szkolnego  projektu „Muzeum i nie tylko…” odbył się kolejny wyjazd do Galerii Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Tym razem lekcja muzealna, dotyczyła Warsztatu artysty. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z technologią malarstwa olejnego, oglądali narzędzia malarskie, przygotowanie powierzchni płótna do malowania oraz  wyposażenie pracowni malarskiej. Mieli też możliwość oglądania przykładów malarstwa wykonanego różnymi technikami.

W trakcie spotkania przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe, podczas których młodzież  samodzielnie wykonywała  prace techniką malarstwa temperowego.

Na szczególną uwagę zasługiwała forma wykonana przez Zofię Szpakowską z kl. Ib. W trakcie wyjazdu został  nagrany krótki film „LEKCJE  MUZEALNE - OKIEM   KAMERY.”  Okazało się, że niektórzy nasi uczniowie mają wyjątkowe predyspozycje aktorskie. Z pewnością należą do nich Maja Koziołkiewicz i Katarzyna Skowrońska z kl. Id.

Następna  lekcja muzealna odbędzie się jeszcze w maju. Tym razem wybierzemy się do Bramy Poznania ICHOT.

Już dziś serdecznie zapraszamy ;) 

Alicja  SkweresObchody 10-tej rocznicy wejścia do Unii Europejskiej

„Jedność Europy była marzeniem nielicznych i nadzieją wielu. Dziś jest dla wszystkich koniecznością”. Takimi słowami prowadzący rozpoczęli uroczystość w Gimnazjum nr 2 z okazji 10 rocznicy wejścia dziesięciu państw do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Przypomnijmy, że były to następujące kraje: Malta, Polska, Łotwa, Estonia, Litwa, Słowacja, Czechy, Cypr, Słowenia i Węgry. W związku z tą rocznicą postanowiliśmy w tym kierunku przygotować projekt klas drugich. W projekcie uczestniczyły klasy 2a i 2d, 2c, 3a, 3b oraz następujący nauczyciele przygotowujący i organizujący uroczystość: p. Ewelina Tyranowska, p. Agnieszka Zawieja, p. Agnieszka Kotecka, p. Piotr Szczepaniak oraz p. Ewa Madanowska i p. Małgorzata Groszewska. W grudniu klasa 2d napisała list
z życzeniami na święta Bożonarodzeniowe i zaprosiła ambasadora Malty Pana Pierra Cliva Agiusa na pokaz obchodów wejścia Polski, Malty i innych 8 krajów do Unii Europejskiej. Uroczystość została zaplanowana na dzień 28 marca. W lutym otrzymaliśmy akceptację ambasadora. Nastąpiły  przygotowania do pokazu. Klasy podzieliły się pracą i przygotowywały materiały: prezentacje, plakaty, flagi  i degustację, aby przygotować 10 stanowisk pokazujących kulturę i zwyczaje wszystkich 10 krajów, które weszły do strefy Unii w 2004 roku. Poza tym klasy wystąpiły w części artystycznej poświęconej przybliżeniu historii powstawania Unii Europejskiej w języku polskim i angielskim. W tej część ambasador zabrał głos i wyraził zadowolenie ze spotkania z młodzieżą i resztą gości. Jednocześnie uświadomił sobie, że wszystkie przedstawione kraje zrobiły ogromny postęp i rozwój oraz stają się jednością. Celem głównym projektu było rozwijanie świadomości europejskiej Ja, Obywatel Europy osiągnę sukces’, poza tym rozwijanie własnej wiedzy o wybranym kraju europejskim oraz realizowanie własnych pomysłów w zakresie wiedzy i zastosowania w praktyce języka angielskiego. Wszystkim uczniom biorącym udział jak i rodzicom i nauczycielom przygotowującym uczniów i organizującym uroczystość serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie, pomoc  i cierpliwość.

Organizatorzy projektuPOWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY

„KOCHAJMY NASZE MAŁE OJCZYZNY”

 Troje uczniów naszego gimnazjum:  Anna Gąsiorek z klasy IIIa, Karolina Idziak i Arkadiusz Tomczak z klasy  IIIb, którzy zwyciężyli najpierw w szkolnym, a później gminnym etapie Powiatowego  konkursu ekologicznego  „Kochajmy nasze małe ojczyzny:” zakwalifikowało  się  do etapu powiatowego, który odbędzie się  14 kwietnia 2014r.  sali sesyjnej Starostwa Powiatowego.

Celem konkursu organizowanego już po raz V przez Wydział Ochrony  Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz Zespół Parków Krajobrazowych  Województwa Wielkopolskiego jest m.in.:

-        realizacja powiatowego programy Promocja Ekologii przez edukację

-        zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska i ochrony przyrody  na terenie powiatu poznańskiego jako „małej ojczyzny”

-        poznanie form przyrody na terenie powiatu

-        integracja uczniów oraz wymiana doświadczeń między szkołami gimnazjalnymi powiatu poznańskiego.

Agnieszka Kotecka


 LEKCJE  MUZEALNE -Ciekawa forma nauki

W ramach szkolnego  projektu MUZEUM I NIE TYLKO odbywają się cykliczne wyjazdy na lekcje muzealne. Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Poznaniu. Organizatorami wyjazdu były panie: Ewa Buzalska-Mikołajewska i Alicja Skweres. W wycieczce uczestniczyli wybrani uczniowie klas I i III, którzy w ten sposób zostali wynagrodzeni za dobre zachowanie oraz  sumienne wypełnianie  obowiązków  szkolnych. Celem wyjazdu było nie tylko obcowanie ze sztuką. Nasi gimnazjaliści poznawali mitologiczne motywy w malarstwie, a zarazem w ciekawy sposób utrwalili sobie treści starożytnych mitów. Już dziś zapraszamy na  kolejną lekcję muzealną.                                  

Alicja Skweres


WARSZTATY JĘZYKOWE „Germanizmy w języku Wielkopolan”


We wtorek 25 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach językowych „Germanizmy w języku Wielkopolan”, organizowanych dla nas przez uczniów zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu pod opieką pani Moniki Będziechy-Tischer. Nasi uczniowie poznali poprzez zabawę wiele słów, które przeniknęły do gwary poznańskiej z języka niemieckiego. Warsztaty bardzo się wszystkim podobały i dziękujemy za zaproszenie!

Opiekun: Maciej Chojnacki


Cztery pory roku w poezji, muzyce i naszym sercu…, czyli prawdziwa uczta dla ducha

27 lutego 2014r. w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu odbyła się impreza wpisana w kalendarz szkolnych wydarzeń artystycznych. To spotkanie było podsumowaniem projektu, w jakim wzięli udział gimnazjaliści. Jego cel to uwrażliwienie na piękno sztuki w szeroko rozumianym znaczeniu oraz podjęcie twórczych działań literackich i plastycznych zainspirowanych tematem „Cztery pory roku w poezji, muzyce i naszym sercu…”

Podczas spotkania młodym artystom przyświecały słowa: Ci, którzy potrafią postępować niekonwencjonalnie są nieskończeni niczym niebo i ziemia, niewyczerpani niczym wielkie rzeki. Gdy nadchodzi ich koniec, zaczynają się znowu jak dni i miesiące. Umierają i rodzą się na nowo, niczym cztery pory roku. Zapewnili oni widzom wiele wrażeń i emocji. Mowę uczuć płynącą z poezji przeplatały piosenki wykonane w języku polskim, włoskim, francuskim i rosyjskim. Przy dźwiękach gorących rytmów para taneczna wykonała pełną ekspresji rumbę oraz latynoską lambadę. Dreszcz emocji i aplauz wywołała choreografia i wykonanie tanga argentyńskiego przez absolwentkę Gimnazjum nr 2. Z kolei muzyczna niespodzianka na saksofonie wprawiła wszystkich w dobry humor. Nie zabrakło też atrakcji dla prawdziwych melomanów- uczeń klasy 1 a przedstawił fortepianową interpretację utworu Piotra Czajkowskiego, a gościnnie wystąpił również kwartet smyczkowy „Archetto” z Poznania. W finale grupa modelek zaprezentowała stroje na cztery pory roku, z ozdobą kolekcji - suknią panny młodej. Fryzury wykreowały gimnazjalistkom uczennice klasy fryzjerskiej ZS nr 1 w Swarzędzu.

Na zakończenie odbyła się promocja wydanej w ramach projektu książki „Raj artystów Gimnazjum nr 2”, stało się to możliwe, dzięki Drukarni Stanisława i Marcina Witeckich. Publikacja zawiera wiersze, teksty epickie oraz prace plastyczne, które napisali uczniowie, inspirując się tematem czterech pór roku. Obecni na sali mogli podzielić się wrażeniami ze spektaklu, racząc się żurkiem, prawdziwym chlebem ze smalcem, ogórkami, a na deser torem „Cztery pory roku”, ufundowanym przez cukiernię Magdalenka.

Pomysłodawczynią, autorką scenariusza, scenografii i reżyserem była Halina Zalewska.

Część słowną opracowała Ewa Wawrzyniak. Aranżacje muzyczne przygotowali Patrycja i Michał Klimaszewscy. Patronat nad imprezą sprawowała dyrektor Marlena Adolp.

Tę prawdziwą „ucztę dla ucha, oka i ducha” zaszczycili swą obecnością wyśmienici goście: burmistrz MiG Swarzędz pani Anna Tomicka, posłanka na sejm RP pani Bożena Szydłowska, radna powiatu poznańskiego pani Barbara Antoniewicz, dyrektorzy szkół miasta i gminy, przedstawiciele władz lokalnych oraz zaproszeni rodzice i sponsorzy.

Ewa Wawrzyniak


Projekty profilaktyczne w Gimnazjum nr2 w Swarzędzu

Pierwsze półrocze roku szkolnego w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu bogate było w treści profilaktyczne. Jednym z większych przedsięwzięć, jakiego podjęła się szkoła był udział w projekcie pilotażowym ,,Bezpieczni i wolni od nałogów”. Miało to związek z tym, że Szkolny Związek Sportowy „WIELKOPOLSKA” w wyniku postępowania konkursowego rozstrzygniętego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej otrzymał grant finansowy na realizację projektu edukacyjnego dla placówek gimnazjalnych z terenu Wielkopolski. To właśnie w Gimnazjum nr 2 przeprowadzony został program warsztatów edukacyjnych z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Warsztaty dla uczniów pokazały, że młodzież nie zawsze w sposób bezpieczny korzysta z dobrodziejstw Internetu. Czas spędzany przed monitorem komputera stanowczo zagraża prawidłowemu rozwojowi młodego człowieka i to pod każdym względem, szczególnie w zakresie treści, gdy brak jest zapory rodzicielskiej.

Picie napojów energetyzujących, eksperymentowanie z używkami to kolejne zagrożenia dla uczniów. Prowadzący warsztaty ani razu nie powiedzieli młodzieży: ,,nie pijcie”, ,,nie bierzcie” czy ,,to zabronione”, ale przekazywali konkretną wiedzę, która skłaniała do myślenia i wyciągania samodzielnych wniosków na korzyść zdrowego stylu życia.

Często nam dorosłym wydaje się, że albo problem uzależnień nas nie dotyczy albo zabiegani, przepracowani nie mamy czasu na treści profilaktyczne. Jednak wiedza jest niezmiernie ważna, aby ustrzec swoje dorastające dziecko przed wieloma niebezpieczeństwami, które bezsprzecznie istnieją we współczesnym świecie. Bo to, co nam się wydaje oczywiste, niekoniecznie jest takie dla naszego dziecka. W związku z tym, oprócz warsztatów dla uczniów, odbyły się po dwa spotkania dla nauczycieli oraz rodziców. Prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko przekonywał ,,Dlaczego warto wychowywać w granicach i normach”, a kolejny prelegent Leszek Roszczenko zwrócił uwagę na używki i inne zagrożenia w wykładzie ,,Kiedy dziecko eksperymentuje - kluczowe informacje o narkotykach, dopalaczach i innych substancjach psychoaktywnych oraz zagrożeniach Sieci”.

© 2017 - Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Swarzędzu
   
| środa, 29. marca 2017 || Designed by: DoktorPC |